Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zradcov zbavíme moci, sľubuje prepustený Šešelj

Autor: SITA, 12. novembra 2014 19:37, aktualizované: 0.
Zradcov zbavíme moci, sľubuje prepustený Šešelj Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) nacionalistu z humanitárnych dôvodov dočasne prepustil Foto: SITA/AP

BELEHRAD 12. novembra (WEBNOVINY) - Dočasne prepustený srbský nacionalista Vojislav Šešelj krátko po stredajšom návrate do vlasti označil najvyšších ústavných činiteľov krajiny za zradcov, ktorých zotrvanie pri moci považuje za prekážku jeho trvalého pobytu v Srbsku.


Srbský minister sa obáva dôsledkov jeho prepustenia

Podľa Šešelja, ktorého po jedenástich rokoch väzby medzinárodný súd v holandskom Haagu z humanitárnych dôvodov prepustil, sa prezident Tomislav Nikolič a premiér Aleksandar Vučič spreneverili srbskému vlastenectvu. Obaja pritom boli jeho úzkymi spojencami. Šešeljovu Srbskú radikálnu stranu však v roku 2008 opustili a založili proeurópsku a v súčasnosti najsilnejšiu Srbskú pokrokovú stranu.

Pred dôsledkami návratu Šešelja ešte v pondelok varoval srbský minister práce Aleksandar Vulin. Ten vyjadril názor, že jeho podmienečné prepustenie pre závažné ochorenie je dôsledkom nátlaku niektorých západných krajín s cieľom destabilizácie "reformnej vlády" Vučiča.

Video: Šešelj v Belehrade


Prepustili ho pre zlý zdravotný stav

"Povedali, že (moje prepustenie) je dočasné. No dočasným bude iba kým neodstavíme od moci Nikoliča a Vučiča, našich odpadlíkov a srbských zradcov. Zapredali našu česť, aby sa stali sluhami Západu," povedal v centre Belehradu Šešelj, ktorý zároveň označil Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) za "ranené globalistické zviera". Počas pobytu v Haagu údajne povedal, že sa bude po návrate do vlasti usilovať o pomstu.

ICTY v piatok schválil Šešeljove prepustenie pre jeho zlý zdravotný stav. Šešelj trpí rakovinou hrubého čreva rozšírenou do pečene. Tribunál ho tak nestihol odsúdiť za mnoho závažných zločinov, ktorých sa údajne dopustil počas vojen v Juhoslávii pred 20 rokmi na nesrbskom obyvateľstve. Šešelja obvinili z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a etnických čistiek v rozsiahlych častiach Bosny, Chorvátska a srbskej severnej provincie Vojvodina. Na belehradskom letisku ho privítali stovky priaznivcov. Verejne by Šešelj mal vystúpiť v sobotu na belehradskom Námestí republiky.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy